Radarem za trvalý mír

lidí – podle policie – se zúčastnila v pondělí v podvečer v Praze na Perštýně shromáždění proti umístění amerického radaru v Brdech.
Shromáždění se pak vydali na pochod k Úřadu vlády, jen jednoho provokatéra policie odtrhla od průvodu, na který zaútočil, jinak vše proběhlo bez incidentů.
Byla to demonstrace mírová. Účastníci se vraceli i ve svých projevech do konce let osmdesátých a do roku 1990, kdy Charta 77, Občanské fórum, Václav Havel a pak i čs. vláda usilovali o rozpuštění jak Varšavské smlouvy, tak NATO. Společným ideálem demokratických sil ve světě bylo tehdy překonání bipolárního světa a dosažení kolektivní světové bezpečnosti, zaručované regionálně i globálně všemi mocnostmi a státy. To se nám ale nějak, i kvůli Bushově vládě, nepovedlo.
Pár lidí ale přišlo na Perštýn s americkými vlajkami a na odpůrce radaru křičeli „Táhněte do Ruska“. Kandidát do Senátu za SZ Michael Kocáb třímal nápis žádající zákaz komunistů. Vedle něho stála poslankyně SZ Kateřina Jacques. Její okázalý antikomunismus je ale jiný než u Kocába či senátora za SZ Štětiny, který tam byl taky. Je místopředsedkyní strany, a má v ní zvláštní postavení.
V politickém programu se SZ zavázala, že nepodpoří zřízení základen jakékoli zahraniční armády na území ČR. Kateřina Jacques se jím necítí vázána. Vznikl navíc už v roce 2003 a to ona a Martin Bursík ještě dávno ve straně nebyli.
Ale i v posledním volebním programu SZ z loňska, na jehož tvorbě se už Bursík a Jacques podíleli, horují zelení pro evropskou společnou bezpečnostní a obrannou politiku. V Evropě má být NATO podle nich nahrazeno evropskými silami. Vůči USA má Evropa vystupovat sebevědoměji, a to i v rámci NATO, zvláště bude-li zahraniční politika USA tak jednostranná a sporná, jako je dosud, tedy za Bushe.
Zvlášť pikantní je demonstrování Jacques proti požadavku referenda (zde o radaru). To je ale u zelených už tradicí. Vždyť to byli oni, kdo ve Sněmovně torpédoval všechny snahy o přijetí ústavní a zákonné úpravy referenda, obecného i zvláštního.
Postoje proti referendu jsou ovšem v rozporu nejen s programem SZ, ale i s postoji a politikou Evropské strany zelených. Ta letos v dubnu v Lublani řekla, že radar na bilaterálním základě je neslučitelný se smyslem evropské bezpečnostní strategie a že pro bezpečnost Evropy a jejích obyvatel je kontraproduktivní. Co s tím? Evropští zelení nemohou vyloučit ani svou členskou stranu, ani Jacques. Usměrnit ji v jejích protizelených postojích může česká SZ. Její republiková rada je oslabena o soudné členy, které nechal Bursík na sjezdu SZ v září odvolat, avšak kritika tak zjevného porušování programu by na jejím sobotním jednání v Pardubicích mohla zaznít. Plněním programu SZ by se rada zabývat měla. Někteří zelení to říkají slovy: „Nesuďte nás podle vedení, nejsme modří, jsme zelení!“

Foto popis|