Prezidentský Antiklaus stále v nedohlednu

Politici nejsou s to dohodnout se na společném kandidátovi na prezidenta

Vlastní zpráva

Hledání kandidáta na úřad prezidenta republiky, který by měl šanci obstát proti Václavu Klausovi, nominovanému ODS, zatím nevede k žádnému výsledku. Předseda Strany zelených Martin Bursík sice vypustil mediální bublinu, že už našel svého kandidáta, jeho jméno však odmítl sdělit, avšak budeli jím skutečně profesor ekonomie Jan Švejnar (54), bude to zřejmě jen další marné plácnutí do vody. Švejnarovi se totiž kandidovat nechce. Navíc nemá zajištěnu podporu ČSSD. Paroubek minulý měsíc řekl, že Švejnarovu kandidaturu vylučuje. Jako o možných vyzyvatelích se dále mluví o bývalém federálním ministru zahraničí Jiřím Dienstbierovi (70) a padla také spekulace, že by to mohl být předseda Akademie věd ČR Václav Pačes (65).
Dienstbier včera Právu řekl, že pokračují složitá jednání a že platí jeho slova, že je připraven kandidovat jen v případě, že politici, kteří si přejí postavit do volby Klausova protivníka, dokážou vyjednat ve Sněmovně a Senátu důstojnou podporu.
To se podle informací Práva zatím nedaří.

K žádnému výsledku nedospěl včera senátní Klub otevřené demokracie, kde Dienstbiera prosazuje Jiří Zlatuška (děkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně), ale silnou opozici tvoří například Jaromír Štětina. Ten byl jako nestraník sice zvolen za zelené, ale záhy po volbách se s nimi názorově rozešel. Kritizuje politiky, kteří byli v KSČ, byť tomu tak bylo v době politického tání v 60. letech. „My usilujeme o nadstranického a proevropského kandidáta a rádi bychom tuto činnost zkoordinovali s těmi, kteří chtějí navrhovat protikandidáta současnému panu prezidentovi. Jednání potrvají minimálně ještě čtrnáct dní,“ řekla novinářům předsedkyně klubu Soňa Paukrtová.
Zopakovala, že by se klub shodl na ministru zahraničí za zelené Karlu Schwarzenbergovi, který je i členem KOD, ale ten dává přednost vládní funkci.
Senátoři KOD se podle předsedkyně už sešli s Dienstbierem, ale všichni se na něm neshodli. Pokud by změnil odmítavý postoj ke kandidatuře ekonom Švejnar, KOD by ho podpořil, poznamenala. Přiznala Právu, že v kuloárech se také objevilo Pačesovo jméno.

Bursík: Jasno bude za měsíc

Předseda ČSSD Jiří Paroubek odmítá o tomto tématu hovořit, i když přiznal, že o kandidátovi na Hrad jedná s šéfem zelených Bursíkem.
Bursík se sice podle svých slov Právu již přiklonil k jisté kandidatuře, pro kterou bude chtít sehnat podporu lidovců, sociálních demokratů, senátorů z menších klubů, ale také komunistů, nicméně jméno tohoto člověka odmítá sdělit.
Míní, že jasno bude na konci září. Podle svých slov se chce obrátit i na poslance ODS, neboť ne všichni byli „happy“, jak prezident loni vedl sedmiměsíční jednání o vládě.
Předseda akademie Pačes Právu sdělil, že ho nikdo z politiků s možností prezidentské kandidatury neoslovil, ale že kdyby se to stalo, o seriózní nabídce by uvažoval. Není bez zajímavosti, že Pačes se objevil minulý týden na narozeninové oslavě předsedy ČSSD Paroubka.
„I toto jméno už zaznělo,“ řekl včera na dotaz Práva zdroj obeznámený s děním v Lidovém domě. Soc. dem. od začátku tvrdí, že sama nechce s žádným jménem přijít, ale uvítala by, kdyby lidovci, zelení či nezávislí senátoři vyřkli jméno nestranického kandidáta, s nímž by mohli souhlasit.

Pačes by mohl u komunistů projít

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše by Pačes splňoval jejich podmínky. „Tedy nadstranický kandidát a odborník,“ řekl včera na dotaz Práva. Je jen otázka, jak poznamenal, zda by ho podporovaly ostatní politické strany.
Komunisté zváží všechny kandidáty, kteří budou navrženi, 14. září.
Lidovci zůstávají stranou vyjednávání a chtějí se o tomto problému bavit nejdříve uvnitř strany 10. září. Předsednictvo strany včera dospělo k názoru, že ten den se má rozhodnout, jak se strana k této věci postaví. Mezitím vlivný člen KDU-ČSL Miroslav Kalousek zřetelně naznačil, že on sám dá hlas Klausovi.
Prezidenta volí poslanci a senátoři. Předseda Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) je chce svolat tak, aby se k volbě budoucí hlavy státu sešli nejpozději 8. února příštího roku.

***

Jazýčkem lidovci a nezávislí senátoři

Ve třetím kole volby, kdy se sčítají hlasy poslanců a senátorů, vyhraje kandidát, který při plném obsazení obou komor získá 141 z 281 hlasů. ODS jich má 122. Zbývajících 19 hlasů by kandidát ODS Václav Klaus mohl dostat od lidovců, jichž je celkem 24. Část poslaneckého a senátorského klubu KDU-ČSL již dala najevo, že by Klause volila. Navíc je možné, že by se k ODS mohli přimknout i dva přeběhlíci Miloš Melčák a Michal Pohanka. ČSSD má s komunisty a zelenými dohromady 120 zákonodárců. Pro „Antiklause“ by museli přitáhnout hlasy 21 dalších – například některých lidovců. A také senátorů z menších stran či nezávislých (takových je dohromady 13).

Foto popis| V. Pačes
Foto popis| J. Švejnar
Foto popis| Dienstbier