Právník dotlačil Semelovou k soudu. Kvůli Horákové a okupaci

Echo24.cz
6. ledna 2016, autor: Filip Nachtmann.

Po téměř dvou letech od svých výroků o Miladě Horákové či invazi vojsk do Československa v roce 1968 stane ve středu komunistická poslankyně Marta Semelová přece jen před soudem. Ten začne projednávat žalobu na ochranu osobnosti, kterou na Semelovou i KSČM podal právník Michal Kincl z TOP 09. Poslankyně v únoru 2014 ve vysílání České televize mimo jiné zapochybovala, že přiznání Horákové ve vykonstruovaném procesu byla vynucená. Jak nyní řekla deníku ECHO24.cz, omlouvat se nehodlá.

Soud bude řešit žalobu kvůli výrokům Semelové z předloňského února. Tehdy se poslankyně v pořadu Hyde Park hned několikrát dopustila velmi kontroverzních vyjádření, třeba když mluvila o vykonstruovaném procesu s Miladou Horákovou a zpochybnila, že její přiznání byla vynucená. „Tak o tom dost pochybuji, že to byla vynucená přiznání, ale v každém případě, je to záležitost, která je smutná,“ prohlásila například Semelová.

„Já bych to okupací nenazvala v žádném případě, to že sem vstoupila vojska, opět to musíme brát v té době, kdy byl rozdělený svět, existovala tady Varšavská smlouva…Já bych to nazvala internacionální pomocí, která ovšem nám jako komunistické straně a komunistickému hnutí do budoucna udělala mnohé problémy. S tím jak se lidé dívali na komunistickou stranu a komunistické hnutí,“ odpovídala zase na otázku, jak vnímá obsazení Československa v roce 1968.

Semelové kvůli jejím výrokům hrozilo až deset let vězení za popírání zločinů komunismu, v tom smyslu na ní totiž přišlo trestní oznámení. Policie ale koncem roku 2014 případ odložila. Znalec z oboru extremismu totiž neshledal, že by poslankyně porušila zákon.

Kincl: Proti podobným výrokům je třeba bojovat

Soud ve středu projedná žalobu na ochranu osobnosti, kterou na Semelovou i její mateřskou KSČM podal právník Michal Kincl. Jak píše v žalobě, výroky komunistické poslankyně ho rozhořčily a posléze kvůli nim dostal strach a úzkost z možné restaurace „zločinného totalitního komunistického režimu“. Podle Kincla jsou dokonce výroky Semelové nebezpečnější než výroky příslušníků neonacistického hnutí.

„Požaduji omluvu ve formě uvedení těch výroků na pravou míru. Právě v této době jsou podobné výroky, které nemají nic společného s demokracií, velice nebezpečné a nepřijatelné. Evropě dnes hrozí tlaky na změnu demokratického řádu a proti všem podobným vyjádřením je proto třeba bojovat,“ řekl deníku ECHO24.cz Kincl.

Toho na jednání soudu doprovodí jako vedlejší účastník řízení i europoslanec zvolený za TOP 09 Jaromír Štětina. Pokud soud žalobu zamítne, považoval by Kincl za úspěch alespoň to, kdyby soudce v odůvodnění výroky Semelové alespoň morálně odsoudil.

Omlouvat se nemíním, prohlašuje poslankyně

Omluvit se odmítají komunisté i sama Semelová. Shodně argumentují svobodou slova i tím, že Kincl celý spor vyvolal účelově a žaloba ho měla zviditelnit v kampani před komunálními volbami. KSČM mu také vzkázala, že pokud při sledování Semelové pociťoval strach a úzkost, mohl jednoduše přepnout program.

„Já se k tomu soudu nebudu vůbec vyjadřovat. V žádném případě se ale nemíním omlouvat,“ řekla serveru Semelová.

Co konkrétně by v omluvě Semelové a KSČM mělo podle Kincla zaznít:
1. StB byla politická policie sloužící k ovládnutí mocenských pozic a likvidaci protivníků komunistického režimu,
2. spolupráce s StB je znak toho, že spolupracující člověk je neslušný,
3. totalitní komunistický režim perzekvoval mnoho lidí,
4. přiznání paní JUDr. Milady Horákové v inscenovaném soudním procesu v roce 1950 bylo vynuceno státní mocí,
5. obsazení Československa v roce 1968 vojsky Varšavské smlouvy byla okupace,
6. Vasil Biľak je negativní postavou československých dějin.