Politici a důvěra v nezávislá vyšetřování

Z posluchárny

Občan by mohl jásat. Konečně politici reagují na problémy, které jej pálí. Obecně nízká důvěra ve vyšetřování trestných činů (podezření z korupčního chování, dlouhé a neprofesionální vyšetřování) je u našich občanů známá. A hle, nyní na to svými prohlášeními reagují i politici. Je jenom s podivem, že reakce nevyplývají z každodenních zkušeností občanů, ale objevují se až v souvislosti s vyšetřováním kauzy Jiřího Čunka. Členové vlády, která má ve svém programu boj proti korupci a v jejímž vlastním zájmu by mělo být pečlivé vyšetření jakéhokoli podezření, které se vztahuje k jejímu vlastnímu členu, vydávají prohlášení, které lze jen obtížně neoznačit za přímý politický nátlak a snahu vyšetřování ovlivnit. Martin Bursík označuje činnost policie při vyšetřování za liknavou, Petr Nečas označuje protikorupční službu za možná nejslabší, nejméně kompetentní a nejvíce pracující na politickou objednávku z celého bezpečnostního systému a doporučuje bezpečnostní složky reorganizovat. Tato prohlášení jistě posílí ochotu protikorupční služby kauzu Čunek objektivně a pečlivě vyšetřit.
Ale v demokracii a právním státě ještě působí státní žalobce, který vyšetřování dozoruje a který by měl být jakousi pojistkou, jež zaručí objektivní a nezávislé vyšetřování. U nás ale asi těžko, protože dostat „politickou kauzu“ znamená, že se okamžitě stane součástí politického zápasu. Senátor Štětina (za Stranu zelených) hovoří o údajných kontaktech státního žalobce Radima Obsta s StB. Takže jej (tedy pana žalobce) vyšetřuje policie. Pokud někdo měl takovou informaci, proč ji zveřejňuje až nyní? Neříká se tomu zastrašování? Kontakty s StB nevadily, pokud se vyšetřovali běžní občané?
A k čemu se tedy vlastně vynakládají ohromné finanční prostředky na bezpečnostní prověrky, když jejich výsledky jsou často (v politicky vhodném okamžiku) zpochybňovány? Pan senátor dokonce říká, že „demokracie je oslabená“ v souvislosti s činností orgánů činných v trestním řízení. To s ním souhlasím. Loňské předvolební kauzy (nejrůznější úniky informací, Kubiceho zpráva) to silně dokládají.
Ale posílí demokracii současná prohlášení členů vlády a úsilí pana senátora zachovat současný rozsah imunity?

Foto autor| Foto: ČTK