Policie se připravuje na páteční demonstraci neonacistů

PRAHA 27. října (ČTK) – Policie bude pečlivě dohlížet na to, aby neonacisté při páteční demonstraci před německým velvyslanectvím v Praze neporušovali zákon. Policisté se také připravují na případný střet neonacistů s odpůrci jejich demonstrace. Při dnešních interpelacích to ve sněmovně řekl ministr vnitra František Bublan.

Demonstraci na podporu Ernesta Zündela, který je v Německu stíhán za popírání holokaustu, její organizátoři předem ohlásili a pražský magistrát ji povolil. Argumentoval přitom tím, že nemůže zakázat žádnou akci, ze které by jednoznačně nevyplývalo, že v jejím rámci bude naplněn trestný čin. Proti demonstraci protestuje Federace židovských obcí a další aktivisté. Neonacisté se mají před německým velvyslanectvím sejít v pátek v 11:00. Jejich odpůrci si na stejném místě dali sraz o hodinu dříve.    „Zde problém očekáváme, takže tam pošleme co největší množství lidí a velení toho zásahu bude na úrovni,“ řekl Bublan. Policie se v poslední době stává terčem kritiky za to, že proti neonacistům nepostupuje důsledně a toleruje jejich rasistické projevy. Tentokrát prý budou na místě velitelé, kteří budou schopni posoudit, zda nedochází k podněcování k rasové nesnášenlivosti nebo prosazování myšlenek neonacismu, řekl ministr.

Pokud se neonacisté střetnou s jejich odpůrci, bude se policie muset soustředit na oddělení obou skupin a bude hůře rozlišovat, kdo se jak projevuje, řekl Bublan. Apeloval proto na aktivisty, kteří s demonstrací nesouhlasí, aby svůj názor vyjádřili jinde.

Shromáždění, které podporuje známého popírače holocaustu, podle Bublana vůbec nemuselo být povoleno. „Já se přiznám, že možná, kdybych byl na místě toho, kdo rozhoduje na tom magistrátu, že bych váhal a případně bych tu demonstraci zakázal,“ řekl. Připustil ale, že úředníky mohlo zmást, že se demonstrace koná pod záminkou obrany svobody slova.

Kromě Federace židovských obcí proti demonstraci protestuje také Česká rada pro oběti nacismu, Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých a senátor Jaromír Štětina. Předseda rady a sdružení Oldřich Stránský požádal dopisem předsedu Senátu Přemysla Sobotku, aby se zasadil o to, že budou jakékoli veřejné akce směřující ke zpochybňování a falšování minulosti postaveny mimo zákon.

Šestašedesátiletý Zündel byl obviněn, že prostřednictvím internetu šířil nenávist vůči Židům a tvrdil, že se holokaust nikdy nestal. Popírání holokaustu je v Německu trestný čin, za který bude Zündel postaven 8. listopadu v Mannheimu před zemský soud. Rozsudek by pak měl být vynesen 24. listopadu. Do Německa byl Zündel vydán na jaře z Kanady, odkud byl vypovězen kvůli antisemitismu.

Tomáš Neřold kš