Novinky z politických stran

Sociální demokraté neuspěli s etickým kodexem, komunistům hrozí zákaz a ve Straně zelených to vře.

ODS

6. 11.

Premiér Mirek Topolánek jednal jednal se svým švédským protějškem Frederikem Reinfeldtem o nadcházejícím českém předsednictví Evropské unii a navazujícím předsednictví Švédska.
Předseda vlády Mirek Topolánek zdůraznil, že Česká republika a Švédsko dosahují výjimečné shody v pohledu na některá témata, která budou v centru pozornosti během předsednictví – ať už se jedná o otázky migrace, azylové politiky a lisabonské strategie. Také potvrdil, že Česká republika i Švédsko jednoznačně podporují vstup Turecké republiky do Unie. V souvislosti s procesem ratifikace Lisabonské smlouvy premiér na dnešní tiskové konferenci zdůraznil, že Česká republika proces ratifikace dokumentu v žádném případě nebude zdržovat.

26. 11.

Předsedou senátu byl opět zvolen Přemysl Sobotka. V tajných volbách dostal hlas od 78 senátorů. Toto číslo napovídá, že jej kromě stranických kolegů podpořili též senátoři z jiných stran. Jedná se již o třetí funkční období Přemysla Sobotky na tomto postu.

názor Mirka Topolánka, předsedy ODS

ČSSD si vládnutí s komunisty vyzkoušela koncem minulého volebního období ve Sněmovně, kdy s nimi schvalovala zákony bez ohledu na tehdejší koaliční partnery. Odmítání spolupráce s komunisty bylo jen předvolební hrou sociální demokracie. Teď nastává tvrdá realita.

ČSSD

11. 11.

ČSSD se dostalo odmítnutí jejího etického kodexu, který publikovala v září tohoto roku. Nejostřeji se vyjádřil premiér Mirek Topolánek, který kodex označil za pouhé politické gesto. Kodexu vytkl hlavně fakt, že není vynutitelný. A to ani ve smyslu morální sankce, neboť podle Topolánka se na řadě afér ukázalo, že ta v české politice buď nefunguje vůbec, nebo velice selektivně a rozhodně nepostihuje ty největší viníky. Dalším kritikem byl předseda KSČM Vojtěch Filip, který poukázal na to, že jeho schválení je nereálné, neboť značná část poslanců se bude odvolávat na Listinu základních práv a svobod.

24. – 28. 11.

Jakmile zazněl verdikt Ústavního soudu, že Lisabonská smlouva není v rozporu s ústavním pořádkem ČR, začali po její ratifikaci volat kromě Strany zelených také poslanci za ČSSD a lidovci. Obě tyto strany uvažují o uspořádání mimořádných schůzí, aby proces ratifikace mohl proběhnout ještě před koncem tohoto roku.

názor Jiřího Paroubka, předsedy ČSSD

Myslím, že suverenitu v rámci EU máme dostatečnou. Jde o to, abychom byli v době evropského předsednictví schopni vést Evropskou unii. Česká sociální demokracie, i když v jiných otázkách zůstává v ostré opozici vůči vládě, v této jedné otázce, v této jedné oblasti s ní může v zájmu země spolupracovat.

KDU-ČSL

27. 11.

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek se stal předmětem zájmu médií i koncem listopadu. Okresní soud v Oloumouci totiž projednával případ vsetínského místostarosty Jaromíra Kudlíka. V kauze, ve které byl Jiří Čunek nejprve obviněn z převzetí půlmilionového úplatku na vsetínské radnici, totiž Kudlík podle soudu křivě vypovídal právě v Čunkův prospěch. Před téměř sedmi lety byl Kudlík podle svých výpovědí na radnici s Čunkem, a svědčil tak proti jeho obvinění. Ve stejné době ovšem probíhalo mimořádné výjezdní zasedání ve Zlíně, na kterém měl být i Čunek. Zároveň Kudlík byl podle druhé verze událostí v tu chvíli již na cestě do Havířova. Pro objasnění případu byli tedy k soudu předvoláni i Miloš Zeman a Pavel Rychetský. Soud od nich chtěl vědět, zda se s Čunkem na slavnostním obědě konaném v rámci zasedání setkali. Oba shodně vypověděli, že si toho příliš nepamatují. Zeman se dokonce označil za částečného sklerotika.

KSČM

30. 10.

Komunistická strana čelí hrozbě svého vlastního zániku. Senátoři totiž podpořili závěrečnou zprávu senátní Dočasné komise pro posouzení ústavnosti KSČM, kterou vede JaromírŠtětina. Po dvou letech činnosti vydala komise zprávu, ve které uvádí celkem 76 takzvaných indicií porušení zákona nebo Ústavy České republiky komunistickou stranou Čech a Moravy. Z toho ve dvaačtyřiceti případech se měla KSČM dopustit porušení článku 5 Ústavy. V dalším vývoji bude mít klíčovou roli vláda a následně Nejvyšší správní soud, který by měl o případném zákazu komunistické strany rozhodnout.

názor Jiřího Maštálky, europoslance (KSČM)

Komunistická strana Čech a Moravy si velmi váží zápasu prezidenta České republiky Václava Klause o udržení suverenity naší země. Chápeme jeho obavy a mnohé s ním sdílíme. Také my si od počátku klademe otázku, KDO je zdrojem právní a politické moci v Evropské unii? A spolu s prezidentem konstatujeme, že „lid to v žádném případě není“!

SZ

22. 11.

Olga Zubová odstoupila z vedení republikové rady Strany zelených.
Reaguje tak na drtivý volební neúspěch Zelených i koncepci, kterou prosazuje vedení strany v čele s Martinem Bursíkem.

24. 11.

Předseda Strany zelených Martin Bursík zvažuje, zda vyzve poslankyni Olgu Zubovou a Věru Jakubkovou ke složení svých mandátů.

25. 11.

Olga Zubová vyslovila podezření, že na ní Martin Bursík vyvíjí nátlak prostřednictvím jednoho z pracovníků Ministerstva životního prostředí, bývalého agenta StB Miloslava Málka. Ten podle Zubové soustavně poškozuje její rodinu. Stejně tak se cítí poškozen i Bursík a jeho strana, a to právě výroky Zubové.

názor Martina Bursíka, předsedy

Strany zelených „Je nadále neudržitelné, aby prezident republiky prezentoval své názory – které jsou odlišné od pozice vlády – veřejně s poukazem na to, že jde o jeho názory osobní. Nelze oddělit roli ústavního činitele od role inženýra Václava Klause. Prezentováním extrémních názorů inženýra Klause na téma ochrany klimatu a EU resp. Lisabonské smlouvy jsou poškozovány zájmy ČR. Mělo by být v zájmu všech státotvorných politiků přispívat k prezentování ČR jako země, která má konzistentní politické názory v oblasti zahraniční politiky, je plnohodnotnou součástí EU a je na předsednictví dobře připravena.“

Foto autor| FOTO: ARCHIV