Novinářem v čečenské válce aneb 10 NEJ Jaromíra Štětiny

zivotnacestach.cz
22. října 2015, RBajgar.

Pokud si budete hledat informace o panu Jaromíru Štětinovi, skoro se vám ani nebude chtít věřit, že se všechny opravdu týkají jen jediné osoby. Posuďte sami: Jaromír Štětina je spisovatelem (je autorem cca desítky knih), scenáristou a režisérem (natočil např. dokumenty Afghánistán – země mé krve, Expedice Ob či Gruzie v roce jedna), byl novinářem a válečným reportérem (např. v Náhorním Karabachu, Čečensku a Afghánistánu; během 14 let dělal zpravodaje celkem ve 20 různých válkách).

Je označován za spoluzakladatele českého raftingu (Jaromír Štětina je autorem dokumentu z roku 1975 s názvem V nejhlubším údolí světa. Tento dokumentární film popisuje vodáckou výpravu na řeku Indus, na níž byl poprvé použit člun Matylda, z něhož se později vyvinul oblíbený typ raftu). Byl organizátorem a účastníkem mnoha expedic – horolezeckých i vodáckých.

Mimo jiné splul Jenisej a Ob (pokaždé se jednalo o plavbu v délce cca 4 000 km), řeky v Afghánistánu i v jiných zemích. V období komunistického režimu jezdil na Kavkaz, Pamír a v roce 1970 vystoupil na sedmitisícovku Haramoš v pohoří Karákoram s první českou výpravou, která se do tohoto pohoří vůbec kdy vydala.

Jaromír Štětina byl i šéfredaktorem Lidových novin a je spoluzakladatelem humanitární organizace Člověk v tísni. V roce 2004 se stal senátorem a v současné době působí jako europoslanec.

Pan Jaromír Štětina si našel chvíli času ve svém nabitém programu a v naší anketě nám zodpověděl 10 cestovatelských NEJ:

1. Nejvzdálenější země, kterou jste navštívil

Nový Zéland. Jednou se mě na Novém Zélandu ptali, jestli vím, z kolika ostrovů se Nový Zéland skládá. Řekl jsem, že ze dvou, a oni pravili: „Nikoliv, skládá se ze tří ostrovů. Je to Severní ostrov, Jižní ostrov a Austrálie.“

2. Nejoblíbenější město

Mám dvě: Praha a Istanbul. Istanbul proto, že má Bospor a skrývá historii dvou kontinentů a dvou velkých konfesí, islámu a křesťanství.

3. Nejdrsnější zážitek z cest

Smrt kamarádů.

4. Nejoblíbenější předmět, který s sebou vozíte na cesty

Když jsem byl v mládí horolezcem, vozil jsem na krosně kufr. Ve stanu se v něm dobře udržuje pořádek.

5. Nejzajímavější zážitek s policií či jinou ozbrojenou složkou

Komplexně nejzajímavější a nejhroznější zážitek tohoto druhu byla má několikaletá novinářská práce v čečenské válce.

6. Nejoblíbenější cestovatelská kniha

Hanzelka a Zikmund: Afrika snů a skutečností.

7. Nejoblíbenější motto cestovatele

Je to verš velkého perského básníka: Považuj za kořist okamžik každý, jenž kyne, nikomu není známo, co koncem jest věcí.

8. Kde vám nejvíc chutnalo pivo, případně víno, pokud něco z toho pijete

Jsem vinař a mám rád alsaské ryzlinky a gruzínské tsinandali z Kachetie.

9. Kde jsou podle vás nejkrásnější ženy

V Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Krásné jsou i Peršanky a Ukrajinky.

10. Na co nejvíc těšíte při návratu domů

Že zase někam vyrazím.

Jaromíru Štětinovi tímto děkujeme za odpovědi na otázky a přejeme mu pevné zdraví a hodně štěstí při všech jeho činnostech. Pokud se chcete o Jaromíru Štětinovi dozvědět více, můžete si pročíst jeho webové stránky.