Na akci nacionalistů zadržen romský aktivista

Při sobotní akci asi 40 příznivců Národní strany (NS) v Letech u Písku, kde byl za druhé světové války internační tábor pro Romy, policie zadržela a předvedla romského aktivistu – člena Výboru pro odškodnění romského holocaustu německého původu Markuse Papeho. Policisté ho odvezli na obvodní oddělení do Čimelic k podání vysvětlení.
Druhého aktivistu Yasara Abu Ghoshe propustili hned po kontrole dokladů.
Oba se totiž pokusili přerušit závěr projevu předsedkyně NS Petry Edelmannové vyvoláváním protinacistických hesel. Pořadatelé je z místa vytlačili a následoval zákrok hlídkujících policistů. Po zajištění Papeho, které trvalo asi dvě hodiny, se přítomný senátor JaromírŠtětina (za Stranu zelených) vydal podat do Čimelic své svědectví s tím, že aktivistu napadli jako první pořadatelé z NS. Pape následně podal na nacionalisty trestní oznámení kvůli výtržnictví.

Policie doprovodila nacionalisty

Akce Národní strany skončila po necelé hodině. Její účastníky doprovodil kordon policistů k přistavenému autobusu. Nacionalisté z Letů odjeli krátce před polednem. „Policie si z celé akce pořizovala zvukový a obrazový záznam, který bude následně podrobně vyhodnocen, aby bylo možné určit zda došlo v některých případech ke spáchání trestného činu nebo přestupku,“ konstatoval mluvčí jihočeské policie Dušan Klícha.
„Domnívám se, že zde došlo k evidentnímu porušení paragrafu 261a, který říká, že je trestné popírání genocidy. Tady žádné genocidum nebylo a nikdo se na něm tady nepodílel. Tato věta zde zazněla několikrát,“ sdělil Právu Štětina, který na tyto výroky okamžitě upozornil policii.
„Nikdo z historiků neprokázal, že by v Letech došlo ke genocidě,“ citoval totiž z jakési knihy při svém projevu lídr NS pro parlamentní volby Jan Skácel.

Na místě, odkud nechala minulý týden ve čtvrtek obec odstranit nepovoleně umístěný „památný“ kámen nacionalistů s nápisem „OBĚTEM“, demonstrovali příznivci Národní Strany se státními vlajkami a transparenty. Na nich měli hesla:
„800 000 000 nemocným dětem“, „800 000 000 raději na opravu nemocnic“ či „Nechme vepřín stát“. Naráželi tak na to, že přestěhování vepřína, k němuž se zavázala vláda, by podle některých odhadů přišlo až na 800 miliónů korun.
U kamenného památníku romských obětí, který se nachází na druhé straně vepřína v Letech, se v sobotu dopoledne uskutečnil pietní akt Romů.
Kromě senátora Štětiny se ho zúčastnili i poslanec Svatopluk Karásek (US-DEU), Jiřina Šiklová a Fedor Gál. Na místě položili květiny a zapálili svíčky.