Mají být komunisté komunisty? Strana název nezmění

Praha – I osmnáct let po „Listopadu“ někteří Češi vstupují do komunistické strany. Komunisté se nepřejmenovali a ani o tom neuvažují.

Myšlenka změny názvu se ve straně už několikrát přetřásala, zatím bez výsledku. Vnitrostranická referenda potvrdila, že komunisté se za staronový název, které stále nese vzpomínku na totalitní režim, nechtějí vzdát. Mnozí se za něj ani nestydí.

Nejnověji nápad s jiným jménem pro stranu, která by se ráda stala po osmnácti letech působení v opozici v budoucnu i vládní stranou, přinesl možný prezidentský kandidát Jan Švejnar.

Pomohlo by to

Naznačil, že stejně jako v okolních státech by se KSČM mohla stát státotvornou za určitých podmínek. Změna názvu by mohla podle něj směřovat ke konsensu ve společnosti.

„Já myslím, že přejmenování by jim výrazně pomohlo, to pomohlo všude. Podle programu, který nyní mají, se podobají velice socialistickým stranám v mnoha jiných zemích a jestliže opravdu jsou ochotni přejít  k demokratickým metodám, opravdu se vymanit z jakékoli tolerance násilí, tak myslím, že pomalu začnou se podobat socialistickým stranám v jiných zemích,“ řekl v České televizi.

Proč bychom to dělali?

Zároveň ale Švejnar svým vyjádřením otevřel téma, ke kterému se zatím společnost stavěla zády. Novodobí komunisté ale už nejsou ti, kdo tvořili totalitu před Listopadem, mnozí se narodili mnoho let po převratu.

Komunisté ale změnu názvu odmítají.

„Proč bychom to dělali,“ míní mnozí. „Nepomohlo by to. Je to osobní blok lidí vůči nám. Stejně jako když se řekne Mejstřík, tak si každý okamžitě připojí slovo antikomunista. Je to Pavlovův reflex,“ říká poslanec Vladimír Koníček.

 „Růže nebude vonět jinak, když ji přejmenujeme,“ cituje poslankyně Kateřina Konečná dramatika Shakespeara. „Nevím, co bychom a komu měli dokazovat změnou názvu. Nestydím se za to. Vím, proč jsem v této straně. Změna názvu by nám uškodila,“ míní Konečná.

„Nemyslím si, že problém je v názvu,“ říká jednoznačně poslanec Zdeněk Maršíček.

Předseda Vojtěch Filip s tím souhlasí. „Navíc by to muselo projít vnitrostranickými referendy,“ dodal.

Značka pro voliče

Politolog Pavel Šaradín z olomoucké Univerzity Palackého míní, že slovo komunistická je také marketingovou značkou pro starší voliče. „Ty by změnou názvu mohla strana také ztratit,“ řekl.

„Byl by to jen trik. KSČM nestačí přejmenovat. Je takto nereformovatelná. Jedinou možností je, aby se znovu zaregistrovala a splnila podmínku, že vyškrtne ze svých stanov násilí,“ soudí senátor Jaromír Štětina (Praha, SZ), který navrhoval zrušení komunistické strany.