Lipničtí gymnazisté debatovali v rámci projektu o komunismu

* Program pro školy pořádá společnost Člověk v tísni

Lipník nad Bečvou * S projektem společnosti Člověk v tísni nazvaným Příběhy bezpráví – komunistické Československo zavítali včera dopoledne mezi lipnické gymnazisty tři hosté. Vedle senátorů Jitky Seitlové a Jaromíra Štětiny to byla také Květoslava Hauková z Přerova, která jako chartistka většinu svého života věnovala boji proti totalitnímu režimu a autenticky tak mohla studentům předat své zkušenosti z této nedávné minulosti.
„Posledních patnáct let se o období komunismu žáci a studenti na školách často nedozvědí nic. Jakoby na toto období byla uvalena nějaká cenzura. Náš program má přispět k nápravě tohoto stavu,“ uvedl ředitel celorepublikového projektu Karel Strachota.
Před besedou studenti nejdříve zhlédli dokumentární film Heleny Třeštíkové s názvem Sladké století, ve kterém je zachycen život novinářky Alky Palkoskové, narozené v roce 1908. Studenti tak měli možnost seznámit se v jejích vzpomínkách se šťastným obdobím první republiky i s následným strádáním během německé okupace, ale také s jejím zásadní životním zlomem. Ten nastal v únoru 1948, kdy byla jako profesorka zatčena a za účast na demonstraci proti nastupujícímu komunistickému režimu odsouzena. Videokazetu dostalo gymnázium od společnosti Člověk v tísni zdarma, aby se tak mohli touto formou seznámit s našimi dějinami také další studenti. „Budeme ji pouštět v rámci základů společenských věd a dějepisu,“ upřesnil zástupce ředitele gymnázia Martin Černý.
Po projekci dokumentárního filmu následovala debata, kde se ujala slova signatářka Květoslava Hauková, která studentům objasnila význam Charty 77. „My jsme se scházeli celá parta u rodiny bývalého disidenta Vladimíra Hučína. Nemyslete si však, že nás bylo mnoho. Za úkol jsme měli rozšiřovat materiály, které byly v té době zakázané,“ podělila se o své zkušenosti Hauková, která v padesátých letech organizovala protikomunistické demonstrace.
Projekt zaměřený na období komunismu proběhl včera také na Gymnáziu Jakuba Škody v Přerově a dnes s ním budou seznámeni i žáci v Základní škole v Soběchlebích, kde film Charta 77 okomentují bývalý disident Vladimír Hučín a předseda přerovské pobočky Konfederace politických vězňů František Přeslička.

Foto popis| Studenti gymnázia zhlédli včera dokumentární film zaměřený na období komunistického režimu a besedovali o naší nedávné minulosti se senátory Jitkou Seitlovou a Jaromírem Štětinou a signatářkou Charty 77 Květoslavou Haukovou.