Lidé v Bělorusku mohou vyjít do ulic, varuje zástupce opozice

VARŠAVA 25. ledna (zpravodaj ČTK) – Pokud běloruské úřady nezajistí, aby nadcházející prezidentské volby byly transparentní a v souladu s ústavou, lidé mohou vyjít do ulic. Tvrdí to hlavní opoziční kandidát Aljaksandr Milinkevič, který dnes hovořil před poslanci polského Sejmu.
„Nechceme revoluci. Chceme transparentní volby, které budou v souladu s ústavou. Pokud to režim nezajistí, myslím si, že lidé mohou vyjít do ulic. Ne proto, aby bojovali o kousek chleba, ale aby bránili svou důstojnost,“ uvedl Milinkevič. Zároveň přiznal, že se obává zfalšování výsledků voleb. „Nečekám, že to, co se 19. března odehraje v Bělorusku, bude něčím, co bude možné označit slovem svobodné volby,“ dodal.
Prvořadým úkolem běloruské opozice je prý proto překonat strach v lidech. „Pouze pokud probudíme lidi k aktivitě, můžeme hrozbu zfalšování voleb odvrátit,“ poznamenal. Milinkevič hovořil mimo jiné o propagandě běloruského režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Evropská unie je podle něj v médiích prezentována jako společenství divokého kapitalismu, kde lidé spí na ulicích, žebrají, hrabou se v popelnicích a zabíjejí se za bílého dne.
„O tom, jak rychle se Bělorusko stane demokratickou zemí, rozhodneme my. S vaší podporou toho ale dosáhneme rychleji,“ uvedl Milinkevič. Jeho proslov polští poslanci odměnili bouřlivým potleskem a v jednacím sále se objevila rovněž běloruská vlajka. Vztahy mezi Polskem a oficiálními běloruskými úřadu jsou už delší dobu na bodu mrazu. Lukašenkův režim Varšavu obviňuje z toho, že se prostřednictvím polské menšiny snaží v zemi připravit převrat.
V rozhovoru s novináři pak Milinkevič přiznal, že běloruská opozice nachází inspiraci v nedávné oranžové revoluci na Ukrajině a rovněž v sametové revoluci v Československu. „Existují však i rozdíly. Běloruská vláda je agresivnější, více cynická a může se odhodlat k tvrdým krokům. Komunistický režim v Československu měl naštěstí rozum,“ řekl ČTK.
Milinkevič nebude jediným volebním rivalem Lukašenka. Opozice se totiž nedokázala sjednotit na jediném kandidátovi a do voleb se chystá dalších šest jejích zástupců. Podle zatím zveřejněných průzkumů by se pro Lukašenka ve volbách vyslovilo až 75 procent voličů. Sám prezident tvrdí, že buď vyhraje, nebo rezignuje.
Zároveň ovšem varoval, že potlačí jakékoliv „pozdvižení“ podobné tomu, jaké zažila loni sousední Ukrajina. Lukašensko, který bývá označován za posledního diktátora v Evropě, je obviňován z potírání opozice, nerespektování lidských práv a také podvodů při volbách včetně loňského referenda, které mu umožnilo změnit ústavu a usilovat o další mandát.
USA a EU jsou připraveny zavést sankce, pokud březnové volby nebudou svobodné nebo poctivé. Do Běloruska chtěli před volbami zavítat i čeští senátoři Karel Schwarzenberg a Jaromír Štětina, úřady jim však nevydaly víza.