KSČM představila stínovou vládu

V čele sboru odborných mluvčích je její šéf Vojtěch Filip

Jednadvacetičlennou stínovou vládu představili v sobotu komunisté poté, co ji dva měsíce před sněmovními volbami schválil ústřední výbor KSČM.
V čele tzv. sboru odborných mluvčích resortů je šéf komunistů Vojtěch Filip, který za prioritu považuje zvýšení zaměstnanosti, zlepšení sociální situace v zemi a stabilizaci ve zdravotnictví a školství. Míní rovněž, že Česko by se více mělo zapojit do evropských struktur, aby „nehrálo druhé housle“.
Vicepremiéry pro oblast ekonomiky, zahraniční a EU i pro sociální strategii se stali místopředseda Jiří Dolejš, europoslanec Miloslav Ransdorf a poslanec Miloslav Opálka. Proti nim ale vyrukovala předsedkyně pražských komunistů Marta Semelová, která neuspěla se svým návrhem zrušit jejich funkce ve stínové vládě, a tím je z kabinetu dostat. Zatímco Ransdorfovi a Dolejšovi už léta vyčítá jejich reformní kroky uvnitř KSČM, Opálkovi podle informací Práva vmetla, že chyběl ve Sněmovně při hlasování o zákazu propagace komunismu, jak to navrhl senátor Jaromír Štětina.
Podle Ransdorfa by se Česko mělo více opírat o vysokou prestiž mezinárodního práva, zlepšovat obraz země v zahraničí, neboť je horší, než je realita, jak poznamenal. Stínový šéf resortu zahraničí a místopředseda KSČM Václav Exner míní, že je třeba přejít „od podřízenosti k suverenitě“ v zahraniční politice a dávat přednost mírové politice „před vojáky“.

Rujbrová má vnitro

Zuzka Rujbrová, které bylo svěřeno vnitro, si klade za cíl větší specializaci policistů na vyšetřování hospodářské kriminality a dokončení reformy veřejné správy. Stínový ministr obrany Alexander Černý by chtěl podle svých slov změnit armádu z „expedičního sboru NATO“ na vojsko schopné bránit celistvost země.
I ostatní resorty byly svěřeny zákonodárcům: Svatomíru Recmanovi (finance), Marii Rusové (spravedlnost), Karlu Vymětalovi (průmysl a obchod), Soně Markové (zdravotnictví), Milanu Bičíkovi (školství a tělovýchova), Ivaně Levé (kultura), Pavlu Hojdovi (doprava), Pavlu Kováčikovi (zemědělství), Martě Bayerové (životní prostředí), Františku Benešovi (místní rozvoj), Vladimíru Koníčkovi (informatika), Stanislavu Fischerovi (věda a výzkum) a Stanislavu Grospičovi (odbory).
Mezi 27 kandidáty do Senátu jsou jen dvě ženy a to podnikatelka Ludmila Živná ze Studence a psycholožka Věra Picková ze Semil.