Kováčik: KSČM je dobrá značka

PRAHA – Ministr zemědělství Palas (ČSSD) a předseda poslaneckého klubu KSČM Kováčik se včera stali vzájemnými oponenty novácké Sedmičky. Oba měli odpovědět na otázku, co říkají iniciativě senátorů Štětiny a Mejstříka, kteří žádají zákaz KSČM.

Pro moderátora TV Nova to byla jistě třešnička na pořadovém dortu, která v sobě měla navíc jistou pikantnost. Ministr zemědělství a současný kandidát na post místopředsedy ČSSD byl totiž nejen předlistopadový člen KSČ, ale i člen KSČM, který za tuto stranu kandidoval v rámci Levého bloku do sněmovny a jako takový se stal poslancem. Po rozpadu LB z KSČM vystoupil a záhy na to vstoupil do ČSSD.

Jaroslav Palas v Sedmičce prohlásil, že výzvu pravicových senátorů bere jako jeden z dalších senátních »jalových návrhů«. V dalším se pak Palas nechal slyšet, že KSČM »musí změnit název, musí se transformovat, aby získala koaliční potenciál«. On osobně si to prý přeje, protože je pro silnou levici, ale také dobře ví, že to KSČM »nemůže nikdo rozkázat«.

Pavel Kováčik řekl, že je »pikantní slyšet o transformaci KSČM ze strany ČSSD, která se transformovala tak, že se nyní dostává na pravici« a dodal, že »KSČM je dobrá značka a navíc podstata netkví v názvu, ale v programu«. Připomněl, že návrh vzešel od senátorů, kteří v podstatě zastupují jen mizivé procento voličů, zatímco za KSČM stojí víc než milion voličů. V souvislosti s těmito senátory a některými dalšími iniciátory připomněl, že by stálo za to zkoumat, zda výroky typu »komunisty je třeba mlátit po hubě« nejsou trestným šířením nenávisti. Kováčik na závěr řekl, že KSČM je radikální levicová strana, která respektuje parlamentní demokracii a dodržuje zákony.

Vanketním souboji o důvěru diváků zvítězil Kováčik nad Palasem v procentním poměru 83:17. Dlužno podotknout, že toto skóre bylo přibližně stejné i v průběhu diskuse, která řešila otázky nikoli »jalové«.