Komunisti podle komise porušili ústavu

Komunistům hrozí zákaz jejich strany. Podle senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM porušila zákon, když schválila projev svého předsedy Vojtěcha Filipa. Šéf komunistů v něm odkazoval na V. I. Lenina, chválil reálný socialismus a tázal se pléna, zda je strana připravena postavit se do čela revoluce. Tím se podle komise komunisti dostali do rozporu s ústavou.

„Vystoupení Vojtěcha Filipa na zasedání ÚV KSČM a schválení projevu je v rozporu s Ústavou ČR,“ tlumočil stanovisko komise senátor Jaromír Štětina. Poukazuje přitom na zákon 424/1991, podle nějž nemohou vznikat a vyvíjet činnost strany a hnutí, které porušují ústavu, zákony, jejichž cílem je odstranění demokratických základů státu. Skutková podstata byla podle senátora Štětiny naplněna. Podnikat právní kroky však nehodlá. „To není cílem komise. Orgány činné v trestním řízení mohou začít konat i bez podnětu,“ uvedl Štětina.

Komunisti se proti názoru komise tvrdě ohrazují. „Politická komise nemůže rozhodovat o ústavnosti nebo neústavnosti, od toho jsou jiné orgány,“ uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Projev předsedy strany byl podle něj v pořádku a dobře vystihoval situaci.

Policie se případem zatím nezabývá. „Není mi známo, že bychom zahájili nějaké úkony nebo obdrželi podnět ohledně projevu Vojtěcha Filipa,“ uvedl mluvčí Policejního prezidia Pavel Hanták s tím, že informace k případu mohou policisté podávat, až když je zahájeno trestní stíhání.

I právníci mají za to, že Vojtěch Filip šlápl při výstupu za hranici zákona. „Domnívám se, že to lze chápat jako výzvu k ozbrojenému převratu a že to není v souladu s ústavou,“ řekl v úterní MF Dnes advokát Oldřich Choděra.

Vojtěch Filip ve svém plamenném projevu mimo jiné osočil bývalého prezidenta Havla, současného místopředsedu vlády a ministra zahraničí, že pracují ve prospěch cizí moci. Podle Filipa také z většiny společnosti zaznívá, že reálný socialismus ze sklonku dvacátého století nebyl špatný, ale slabý, a proto prohrál. KSČM by se podle něj měla vrátit k Leninovi a jeho tezím, jelikož postrádá některé jejich atributy.