Komise pro BIS si pozvala Štětinu, chce důkazy pro jeho tvrzení

Praha 16. listopadu (ČTK) – Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) chce po senátorovi Jaromíru Štětinovi důkazy pro jeho tvrzení, že ČSSD a BIS se vměšovaly do práce přerovské policie a státního zastupitelství.

Pokud Štětina svá obvinění neprokáže, mohl by čelit trestnímu oznámení. Kdyby naopak komise senátorova tvrzení vyhodnotila jako pravdivá, podá trestní oznámení proti lidem, kteří se mohli snažit vyšetřování zmanipulovat. Vyplynulo to z vyjádření předsedy komise Jeronýma Tejce (ČSSD) po dnešním jednání tohoto parlamentního orgánu.

Poslanci si Štětinu pozvali na příští zasedání, které se podle Tejce uskuteční v týdnu od 26. listopadu. Členové komise se na Štětinova obvinění již dnes ptali ředitele BIS Jiřího Langa.

„Jsme poučeni z předchozích jednání s panem senátorem Štětinou, a proto ho žádáme, aby v konkrétním termínu dodal písemně ty informace, o kterých říká, že jsou to důkazy,“ řekl novinářům Tejc. Štětina by to podle něj měl udělat ještě předtím, než komise zasedne. Poslanci se prý chtějí vyvarovat toho, aby se pak ukázalo, „že vlastně nikdo nic neví“.

Co dnes k věci řekl zákonodárcům Lang, Tejc novinářům neprozradil, šlo prý jen „o základní informaci“. Aby komise mohla rozhodnout, musí mluvit se Štětinou a pak opět s Langem, možná bude potřebovat také nahlédnout do svazků BIS, dodal Tejc. „Chtěli bychom to uzavřít v co nejkratší době,“ poznamenal.

Štětina tvrdí, že BIS na přímý pokyn vlády ČSSD před osmi lety rozpracovala diskreditační kampaň s cílem zničit bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Důvodem prý byly informace o stycích ČSSD s představiteli bývalého režimu a jeho tajné policie, které Hučín shromažďoval. Tejc již dříve označil senátorova slova za spíše úsměvná, sama BIS za lživá.

BIS podle Štětiny spolupracovala s přerovským státním zastupitelstvím a policií, které tak prý pracovaly na politickou objednávku. Jako důkaz senátor 12. listopadu promítl vyjádření soudce ostravského krajského soudu Antona Bucheně, který loni při osvobozujícím rozsudku v Hučínově případu uvedl, že jednáním bývalého důstojníka BIS se zabývala i vláda a ředitel BIS dostal přímo úkoly situaci řešit. Tejc to za důkaz nepovažuje.

Již od února také Štětina zpochybňuje bezpečnostní prověrku přerovského státního zástupce Radima Obsta, který zpočátku dohlížel na vyšetřování údajné korupce předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Senátor věří, že přerovský žalobce měl kontakty na bývalou StB. Skutečnost, že dozorem nad Čunkovým případem byl pověřen právě Obst, je podle něj důkazem politického pozadí Čunkovy kauzy. Sněmovní komise ale ve svazcích tajné služby nenašla žádné závažné důkazy o ovlivňování Obsta ze strany StB. Také politici ČSSD již dříve odmítli nařčení, že by sociální demokracie zasahovala do vyšetřování Čunkovy kauzy.

Jan Hrdlička rot