Kauza vicepremiéra Čunka

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
——————–
A co uslyšíte v příští půlhodině Radiofóra? Nizozemská televize BNN chce už za pár hodin odvysílat kontroverzní show, jejíž účastníci soutěží o ledvinu pro trasplantaci. Jaké jsou argumenty zastánců a odpůrců pořadu? Podíváme se také do Kardifu, kde se český fotbalový tým chystá na zítřejší kvalifikační utkání na mistrovství Evropy s walesem. Nejdříve nás ale čeká další díl kauzy podezření z korupce vicepremiéra Jiřího Čunka. V případu se objevují stále nové otazníky. Připomeňme, že současného senátora a předsedu KDU-ČSL policie podezírá, že měl ještě coby starosta Vsetína převzít půlmilionový úplatek od realitní společnosti HB Real za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Jenže olomoucká policie podle deníku Právo v těchto dnech obvinila několik svědků z křivé výpovědi ve prospěch lidoveckého šéfa. Podle kriminalistů falešně svědčili o tom, že Čunek ve Vsetíně nemohl převzít úplatek, protože byl v té době na jiném místě. Vicepremiér kontroval tvrzením, že se policie v jeho případě snaží jenom zastrašit svědky a odvrátit pozornost od vlastních chyb. Obvinění z křivé výpovědi dnes odmítl i jeden z aktérů, místopředseda Vsetína Jaromír Kudlík. Vyšetřovatelům se navíc dostalo pokárání také od senátorů. Policisté totiž prověřují lidi, kteří byli v horní komoře parlamentu v době, kdy se jednalo o zbavení Jiřího Čunka imunity. Jedním z kritiků takového postupu je i nezávislýsenátor Jaromír Štětina, kterého teď vítám ve vysílání. Dobrý den.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Dobrý den.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
——————–
Pane senátore, co přesně policii vytýkáte, nejenom tedy v tomto konkrétním případě, ale v celém vyšetřování takzvané kauzy Čunek?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Především dnes jsme se dozvěděli, že imunitní a mandátový výbor bude v této věci znovu zasedat, a to dvanáctého června. Já si myslím, že by měl imunitní výbor minimálně vyjádřit znepokojení nad celou praxí vyšetřování kauzy Čunka, nejen nad tím, že policie lustrovala zcela nevhodně a zřejmě i protiprávně senátory a jejich návštěvníky.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
——————–
Vy jste se, pane senátore, několikrát nechal slyšet, že vyšetřování má politické pozadí. Kdo konkrétně podle vás za kauzou stojí, kdo měl podle vašeho názoru na jejím vyvolání zájem?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Já si myslím, že celá ta kauza je řízená, o tom svědčí i veškerá ta pochybení a bezradnost policie, která již vyšetřuje kauzu, která trvala, řekněme, pět minut, ten údajný trestný čin už půl roku, tři a půl tisíce stran textu, ty kontakty mezi policií a hlavní svědkyní, ty jsou velmi podezřelé, ale to, co se týče otázky, kdo to udělal, tu je potřeba rozkrýt a já si myslím, že odpověď, klíčová odpověď na to je ve svazcích, které jsou u Bezpečnostní informační služby z devadesátých let, které vypracovali důstojníci BISky, které vypovídají o tom, kdo měl zájem na falšování bezpečnostních prověrek orgánů činných v trestním řízení. Je potřeba odkrýt a odtajnit tyto svazky, abychom dostali odpověď na to, odkud vítr vane a kdo má zájem na tom, aby byl Čunek zničen.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
——————–
Teď narážíte na to, že se už několikrát zpochybnil důvěryhodnost přerovského státního zástupce Radima Obsta, který případ dozoruje. Podle vás neoprávněně získal bezpečnostní prověrku, myslíte si tedy, že to může mít vliv na vyšetřování kauzy?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Já si samozřejmě že myslím a obecně i kdybychom neměli ty materiály v ruce, kdyby se nepodařilo je odtajnit, tak si myslím, že pan Čunek má právo na nestranné vyšetřování, a to tam neexistuje, poněvadž tady existuje jakási teritoriální podujatost. Vyšetřuje to přerovská policie a dozoruje to přerovský státní zástupce. Já si myslím, že by bylo potřeba a mohlo by to být řešení celého problému, aby byl státní zástupce v Přerově vyměněn za státního zástupce, který má daleko od těch kontaktů s policií přímo na Přerovsku.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
——————–
Domnívá se senátor Jaromír Štětina. Já vám děkuji za rozhovor, ve studiu teď vítám komentátora Radiožurnálu Petra Nováčka. Dobrý podvečer.

Petr NOVÁČEK, komentátor Radiožurnálu
——————–
Hezký podvečer.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
——————–
Petře, co je podle vás horší, pokud to tak můžeme říct, ta skutečnost, že vicepremiérovi vlády hrozí obžaloba kvůli korupci, anebo podezření, že vyšetřování je vedeno nekorektně, jinými slovy, že policie tedy pro někoho pracuje, alespoň je z toho viněna.

Petr NOVÁČEK, komentátor Radiožurnálu
——————–
No, kdyby se potvrdilo podezření, které vyjádřil před chvílí pan senátor, tak to si myslím, že by byla úplně nejhorší varianta, protože by to znamenalo, že v této zemi pracuje policie a možná i jiné orgány činné v trestním řízení na politickou objednávku, nebo dokonce že jsou manipulovány silami, jež na to mají z dávné minulosti zájem, to by byl vážný defekt našeho demokratického systému a z tohoto důvodu vám, Lenko, odpovídám, že přesto všechno, omlouvám se Jiřímu Čunkovi, by z hlediska právě toho státního stavu bylo lepší, kdyby přece jenom ta kauza byla omezena jenom na případ Jiří Čunek.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
——————–
Sociální demokraté už oznámili, že vyvolají ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě, pokud tedy státní zástupce vicepremiéra obžaluje a pokud pan Čunek i přesto v kabinetu zůstane. Podle vašeho názoru má ČSSD v takovém případě při hlasování šanci na úspěch?

Petr NOVÁČEK, komentátor Radiožurnálu
——————–
Já si myslím, že to je propagační akce opozice, ona se jinak chovat nemůže, ale tu šanci nemá, protože jak je známo, tak sice sociální demokracie je schopna dát dohromady padesát podpisů poslanců, aby mohla vyvolat speciální zasedání Poslanecké sněmovny, na jehož pořadu by byl bod hlasování o nedůvěře vládě, ale nedůvěru vládě může vyslovit jen minimálně sto jeden poslanec a poslankyně, jinými slovy, je to většina ze všech poslanců z dvousetčlenné sněmovny. Vzpomeňme, když vznikala vláda Mirka Topolánka, jak už tehdy mnozí upozorňovali na to, že když tahle vláda vznikne a podaří se jí získat důvěru, tak že bude neskonale těžší tu vládu případně s prominutím sestřelit.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
——————–
Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek prohlásil, že by Jiří Čunek měl po případné obžalobě tedy odstoupit sám, v opačném případě to premiér vyřeší za něj. Strana zelených už také několikrát pana Čunka vyzývala k odstoupení, mají vládní strany v tuto chvíli šanci v tom svém naléhání přitvrdit? Mají ještě nějaké další páky?

Petr NOVÁČEK, komentátor Radiožurnálu
——————–
Podle mých informací se mezi koaličními předsedy o této věci hovoří soustavně a už zhruba před dvěma týdny bylo dosaženo i jakési gentlemanské dohody, že v případě, když bude Jiří Čunek obžalován, tak ve vládě skončí. Jiří Čunek na podobné dotazy ovšem novinám sděluje, že vedl příslušný rozhovor jak s Martinem Bursíkem, tak s premiérem Topolánkem, ale že nic takového jednoznačně, tedy že by odstoupil, odešel z vlády, neslíbil. Otázka bude, jak se zachovají lidovci. Zelení, ti dávno Čunkův odchod požadují, pro premiéra je to horký brambor, ale lidovci se odvolávají na koaliční smlouvu, na to, že v případě Čunkova odvolání bez lidoveckého souhlasu by došlo k jejímu porušení. Já bych si dovolil …

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
——————–
Já si dovolím zacitovat také, místopředseda sněmovny lidovec, právě lidovec Jan Kasal se před nedávnem vyjádřil, že premiér Topolánek je jistě natolik moudrý, aby jakoukoli změnu na kterékoli vládní pozici udělal jenom po dohodě s koaličními partnery. Vy osobně četl byste z toho jistou skrytou hrozbu, že lidovci jsou připraveni opustit kabinet?

Petr NOVÁČEK, komentátor Radiožurnálu
——————–
Lenko, já vám vřele děkuji za ten citát, tak čtu z toho dvě věci, za prvé, u lidovců je zvykem, že i když spolu nejsou vnitřně na jedné lodi, což je případ Jana Kasala, Jiřího Čunka, jak známo, ti se spolu zrovna nemilují, tak vždycky držívají aspoň navenek za jedno. Zcela zřídka, ale jsou výjimky. Odpovím teď na podstatu té věci, existuje třetí část koaliční smlouvy z dvacátého sedmého prosince minulého roku, která se jmenuje Principy koaliční spolupráce a tam v třetím bodě stojí: „Smluvní strany respektují ústavní právo předsedy vlády navrhovat prezidentu republiky jmenování a odvolávání členů vlády, pro každý takový krok bude předseda vlády hledat podporu příslušné koaliční strany.“ Jinými slovy, bylo by ideální, kdyby nastane-li ta chvíle, se předsedovi vlády podařilo s lidovci a zelenými dospět k dohodě, lidovce přesvědčit, aby nominovali někoho jiného, ale kdyby se tak nestalo, tak samozřejmě žádná koaliční smlouva, a to je prostě jenom politická deklarace, nemůže zastínit ústavní zásadu, která je obsažena v té první citované větě, rozhodne se premiér, pokud premiér požádá prezidenta republiky, aby Jiřího Čunka odvolal, tak bude odvolán.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
——————–
Komentátor Českého rozhlasu 1 Petr Nováček. Děkuji za návštěvu ve studiu, Petře.

Petr NOVÁČEK, komentátor Radiožurnálu
——————–
Já děkuji za pozvání.