Kalousek zůstává šéfem poslanců KDU-ČSL

Praha – Bývalý předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek se vzdal členství ve tříčlenném vyjednávacím týmu své strany o nové vládě. Třináctičlenný poslanecký klub lidovců poté rozhodl o tom, že Kalousek zůstane v jeho čele – čtyři poslanci hlasovali pro jeho odvolání, zbývajících devět poslanců podpořilo setrvání Kalouska v čele frakce. Expředseda to řekl novinářům.

Kalousek klubu doporučil, aby jeho místo ve vyjednávací skupině zaujala místopředsedkyně poslaneckého klubu Michaela Šojdrová, poslanci ale nakonec o novém vyjednávači nerozhodli. „O této věci bude v pondělí jednat celostátní konference KDU-ČSL,“ řekl novinářům mluvčí strany Ondřej Jakob.

Za lidovce tedy bude o novém politickém uspořádání zatím vyjednávat úřadující předseda Jan Kasal a šéf senátorského klubu Adolf Jílek.

„Bylo by to zvláštní, kdyby se on jako odstoupivší předseda KDU-ČSL z důvodu, že neviděl možnost dalšího vývoje v povolebních vyjednáváních, stal součástí vyjednávacího týmu,“ komentoval Kalouskovo rozhodnutí Kasal.

Celostátní konference strany v pondělí rozhodla, že v týmu vyjednávačů budou Kasal, Jílek a Kalousek jako šéf poslaneckého klubu. Rozhodnutí padlo v době, kdy už Kalousek jednací sál paláce Charitas opustil. Dnes bývalý předseda oznámil, že by do jednání nepřinesl nic nového, proto se místa v týmu vzdal.

Kalousek v pátek rezignoval poté, co se členská základna razantně postavila proti společné vládě lidovců a sociálních demokratů podporované komunisty, o které chtěl vyjednávat. V pondělí pak odstoupili také místopředsedové Milan Šimonovský, Cyril Svoboda a Roman Línek. Kasal jako první místopředseda stranu povede do mimořádného volebního sjezdu v prosinci. Ve funkci se rozhodl zůstat místopředseda Pavol Lukša.

Kalouska se zastal senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených), který patří k bojovníkům proti komunismu. Je přesvědčen, jak uvedl po dnešním setkání s bývalým šéfem KDU-ČSL, že „Kalousek je stále racionálním antikomunistou, přemýšlejícím politikem a čestným mužem“. Kalouskovo vyjednávání o vládě s ČSSD bylo namířeno „proti snahám komunistů dostat se k moci“, uvedl senátor v prohlášení zaslaném ČTK.