Hostem senátní komise Vojtěch Cepl

Zápis z 2. schůze Dočasné komise Senátu pro posouzení KSČM konané dne 17. ledna 2007

 

V úvodu odsouhlasili přítomní senátoři změnu programu schůze na návrh předsedy komise, senátora Štětiny, který chtěl přítomné nejprve seznámit s dopisem ministra vnitra Ivana Langera. Jako druhý bod programu navrhl vystoupení hosta, profesora Vojtěcha Cepla.

Dále předseda komise, senátor Štětina seznámil přítomné s dokumenty týkající se registrace KSČM, tehdy předloženými stanovami strany  a  oznámením pro evidenci strany. Oba tyto dokumenty tvořily přílohu dopisu ministra vnitra Ivana Langera, který začátkem roku zaslal senátoru Štětinovi.  Z těchto dokumentů podle senátora Štětiny vyplývá, že KSČM je registrována jako územní organizace KSČ a tudíž se na nynější komunistickou stranu vztahuje zákon 198/1993 o protiprávnosti komunistického režimu. Dále senátor Štětina navrhl předat médiím tiskovou zprávu Dočasné komise Senátu pro posouzení ústavnosti KSČM, která obsahovala tato důležitá zjištění.  Senátor Mejstřík navrhl doplnění tiskové zprávy ve třetím odstavci o větu …její registrace (územní registrace KSČM) je v přímém rozporu s tímto zákonem. Senátor Škaloud navrhl buď vydat tiskovou zprávu nebo se obrátit dopisem na příslušný orgán ministerstva vnitra, ve kterém by komise žádala vysvětlení. Senátor Moldán se domníval, že by se komise měla nejprve obrátit  na ministra vnitra, vyčkat jeho odpovědi a podle toho postupovat dál. Nakonec přítomní senátoři po diskusi odhlasovali návrh senátora Vaculíka, vydat rozšířené tiskové prohlášení o návrh senátora Mejstříka a zároveň poslat dopis ministru vnitra, ve kterém by komise upozornila na tento nezákonný stav. (Hlasování:  pro návrh 3, proti návrhu 2)

Senátor Štětina dále zdůraznil, že za jedno z nejvážnějších považuje důvodné podezření, že KSČM porušuje čl. 5 Ústavy České republiky. V čl. 5 se říká, že součástí našeho demokratického systému mohou být jenom ty strany a hnutí, které odmítají násilí jako prostředek dosažení svých cílů. Senátor Štětina dále uvedl, že dle jeho názoru KSČM porušuje tento paragraf jak vzhledem k minulosti, tak vzhledem ke svým programovým dokumentům. V programových dokumentech ze 6. sjezdu KSČM se zcela jasně píše, že se KSČM nehodlá omlouvat za zločiny Komunistické strany Československa. Dále uvedl, že v programu, který byl přijat 6. sjezdem KSČM je uvedeno, že Komunistická strana Čech a Moravy považuje za hlavní pilíř své činnosti učení Karla Marxe.  Poté předal slovo profesoru Vojtěchu Ceplovi.

Podle profesora Cepla je nejzávažnějším problémem samotné slovo komunistická. Slovo komunismus je označení ideologie, která má tři znaky: za prvé, že společnost je rozdělena na třídy, existuje třídní boj a je zapotřebí utlačovatelské buržoazní třídy potlačovat. Druhým znakem je násilí, teorie třídního boje nebyla zcela jasně odmítnuta. Za třetí,  vlastnictví je krádež, soukromé vlastnictví je zločin a musí se vyvlastnit.

Dále profesor Cepl uvedl, že díky těmto třem znakům je slovo komunismus v rozporu s Ústavou České republiky. Dle jeho názoru by členové KSČM měli změnit název strany.

Poté senátor Štětina poděkoval profesoru Vojtěchu Ceplovi za jeho vystoupení. Po diskusi nad projevem profesora Cepla přítomní senátoři schválili znění textu dopisu ministru vnitra a znění tiskové zprávy.

(Tisková zpráva 4 pro, jeden se zdržel, znění dopisu ministru vnitra všichni přítomní odsouhlasili.)

Dále senátoři na návrh předsedy komise schválili přesunutí bodu č. 2 (seznam témat činnosti komise) a bodu č. 3 (diskuse o materiálu Parlamentního institutu) na příští zasedání.

Předseda komise poté přijal další návrhy na členy konzultativní rady, dr. Pavla Žáčka, dr.Milana Hulíka a Čestmíra Čejku, zástupce předsedkyně KPV. Předseda komise upřesnil, že členové konzultativní rady by měli právo účastnit se všech schůzí komise, na které budou dostávat pozvánky. Zároveň uvedl, že na příští schůzi komise odsouhlasí text dopisu, kterým by jednotlivé navržené členy konzultativní rady oslovila.

Na závěr senátor Štětina seznámil členy komise s odpovědí předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, na svůj dopis, ve kterém ho žádal o zaslání sborníku z pražské konference KSČM s názvem Využití zkušeností KSČ pro politickou práci KSČM.

 

Nebyl určen termín příští schůze.

 

 

 

 

Zapsala: Pavla Hájková, tajemnice