Další vývoj v kauze Jiřího Čunka

Ondřej ČERNÝ, moderátor
——————–
Vyšetřování údajného uplacení předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka už není problémem pouze vládním. Po pátečním zásahu Nejvyššího státního zastupitelství a změně dozorujícího státního zástupce se do politických řečí dostala i nezávislost státních zástupců, vyšetřovatelů nebo také policistů. Z řad opozice padají na adresu vlády a nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké příměry jako totalitní manýry, narážky na generální prokuraturu minulého režimu nebo obvinění z nezákonného postupu podle objednávky vlády. Ve studiu je teď se mnou redaktor Adam Drda. Pěkné odpoledne.

Adam DRDA, redaktor
——————–
Dobrý den.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
——————–
Pro opozici je podobná kauza, řekněme, darem z nebes, o to víc, že skutečných faktů, které jsou průkazné, v celém případu moc k dispozici není. Jak ale hodnotit opoziční tvrzení o porušování demokratických principů nebo dokonce totalitních manýrech vlády?

Adam DRDA, redaktor
——————–
Tak já myslím, že to je přesně tak, jak jste řekl, že to prostě pro tu opozici, a zvlášť pro tu současnou, je dar z nebes. Tady ty výroky o porušování demokratických principů nebo jaksi nové totalitě a podobně, to je prostě politický slovník, který člověk nemůže brát vážně, protože samozřejmě, kdyby se to vzalo doslova, tak je to naprostý, je to naprostý nesmysl a jsou to taková přepjatá vyjádření, která ale v jiných případech padala zase z úst poslanců ODS. Ale co mi připadá důležité, je, že pro sociální demokracii je ten případ velmi cenný. Teď tady mám před sebou poslední zprávu ČTK, v níž se oznamuje, že předseda Poslanecké sněmovny sociální demokrat Miloslav Vlček dokonce chce svolávat speciální schůzi sněmovny tady kvůli té kauze. Proč je ten případ celý, je kvůli tomu, že sociální demokracie během těch uplynulých let vládnutí dostala pověst strany, která má přesně ten problém, za který teď se snaží kritizovat ODS a která ještě navíc jaksi je spojena s různými osobami, které se pohybují buď přímo v organizovaném, nebo na pomezí organizovaného zločinu. Navíc v době, kdy bývalý předseda sociální demokracie Stanislav Gross byl ministrem vnitra, tak se o různých politických tlacích a zásazích spekulovalo neustále, pak stačí zmínit ještě třeba Kubiceho zprávu, ať je jakkoliv diskutabilní, problematická a prostě byly tam některé věci, které se nikdy nepodařilo vyjasnit a sociální demokraté se potřebují téhle té pověsti zbavit. No, jak jinak by se opozice mohla takovéhle věci zbavovat, než že využije jakékoliv záminky k tomu, aby ukazovala, aby ukázala, že ty vládní strany jsou na tom vlastně stejně. Ještě poslední dovětek k tomu, já teď nemluvím z pozice někoho, kdo by mluvil za tu stávající vládní koalici. Mluvím jako novinář. Samozřejmě, že ODS v době, kdy byla u moci, tak měla podobné problémy taky, ale je zkrátka ve výhodě. Ten její pobyt v opozici byl delší než sociální demokracie. V praktických záležitostech, pokud jde o nějaké tlaky do vyšetřování kauz, a tak je na tom prostě hůř.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
——————–
Já jen upřesním, že Adam Drda opravdu nestojí na žádné straně barikády, protože kritizuje napříč politickým spektrem, takže, řekněme, že stěžují si úplně všichni. Vy jste ovšem zmínil svolání mimořádné schůze, kterou by chtěli svolat sociální demokraté. To je oproti pátku ale poměrně změna, protože v pátek naopak odešli z jednání sněmovny, zablokovali tu schůzi, což tu ještě nebylo. Má takovýto postup vůbec jakousi šanci přinést nějaký výsledek? Protože sněmovna je, řekněme, zablokovaná, ani jedna z těch dvou stran nemá šanci nějakým způsobem dominovat.

Adam DRDA, redaktor
——————–
No, tak to, to odcházení ze sněmovny, to je takový nástroj, který je vděčný v tom, že ho zaznamenají všechna média, že to tu sněmovnu, řekněme, buď ochromí, nebo aspoň zkomplikuje její práci. Zároveň je to věc, kterou se prostě nedá nic vyřešit, a to sociálním demokratům musí být jasné. Pro ně je důležité, aby se ta věc prostě probírala na nějakém veřejném plénu. Pravda je, že v tom případu prostě jsou otázky, které je třeba nějakým způsobem rozebírat a mluvit o nich. Není to tak jednoznačná věc, že by nebylo na co se ptát a rozhodně, bude-li speciální schůze, je zaručena daleko větší pozornost, než když se to bude odehrávat třeba jenom během interpelací.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
——————–
Přesto moje velmi banální otázka, co mohou ti poslanci vyřešit, bylo už zde několik vyšetřovacích komisí. Oni se vždycky baví, nakonec výsledek je, řekněme, dost často tristní, žádný. Miroslav Kalousek, když se mluvilo o správě IPB, neměla by přece jenom tato kauza, neměly by se jí zabývat ty specializované složky. Poslanci jsou sice informovanější, ale přesto ty jejich informace jsou o málo větší než nás dvou například.

Adam DRDA, redaktor
——————–
Jste si vlastně odpověděl, myslím, už v té otázce, protože byla tady spousta vyšetřovacích komisí, poslaneckých, když se člověk podívá na jejich závěry, tak vlastně téměř žádná nebo, myslím, že vůbec žádná nedošla k ničemu, co by jaksi vneslo do těch kauz nějaké nové světlo nebo co by plně odhalilo a co by něco vyšetřilo. To taky není smysl těchhle těch aktivit. Prostě politika, myslím, že česká v tom není zase až tak výjimečná, nesleduje cíl tu věc vyšetřit. Ti politici se snaží prokazovat, že se starají o veřejné záležitosti, že plní jaksi to, co po nich voliči žádají, že, že mají starost a smyslem té věci je prostě prezentace tady toho úsilí. Samozřejmě smyslem té věci ze strany opozice je pořádně zatopit vládě tak, aby to co nejvíc lidí vidělo. Myslím, že si ani nikdo ze sociální demokracie nemyslí, že by něco vyšetřil.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
——————–
Otázkou je, jestli to po nich žádají ti lidé, voliči nebo jestli je to záležitost, řekněme, vnitropolitická, že ti poslanci se zabývají věcmi, které zajímají je a ne voliče. Každopádně Renáta Vesecká, nejvyšší státní zástupkyně, v pátek po zveřejnění rozhodnutí o přeložení případu z Přerova do Jihlavy, mimo jiné Rádiu Česko řekla:

Renáta VESECKÁ, nejvyšší státní zástupkyně
——————–
Neschopnost politiků vyřešit otázku trestně stíhané osoby ve vládě přesouvají na orgány činné v trestním řízení, které takovouto otázkou se nemohou zabývat a nemohou ji vyřešit za politiky, proto veškeré komentáře, které jsou vedeny v této věci, se domnívám, že jsou naprosto nepatřičné. Pro mě osobně zásadní důvody, které vedly k tomuto rozhodnutí, byly jednak procesního charakteru, to znamená, že řízení trpělo takovou procesní vadou, která do určité míry, ale to už je na posouzení nového státního zastupitelství, které věc zpracovává, do určité míry může zpochybňovat i některé úkony státního zástupce ve věci dosud provedené. Druhým důvodem potom je poměrně nestandardní postup policejního orgánu v některých záležitostech. A třetí věcí pro mě podstatnou je i to, že rozsah dokazování, které v zásadě, v uvozovkách řečeno, v tak bagatelní věci, jako je korupce, se vleklo neuvěřitelně dlouho, se zaměřilo jiným rozsahem, jiným směrem, nežli přesně bylo vymezeno vydání ze strany Senátu.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
——————–
Tolik slova nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké pro Rádio Česko. Mimo jiného se tedy zmínila o třech důvodech, proč k zásahu došlo, procesní chyby, postup policie, tady jde velmi pravděpodobně o ony e-maily, které si vyšetřující policisté vyměnili s hlavní svědkyní, a pak také o to, že případ byl vyšetřován tak dlouho a zřejmě šířeji, než jestli došlo, nebo nedošlo ke korupci. Tedy tak se dá alespoň pochopit závěrečné vyjádření. Je to dostatečný důvod k tak mimořádnému zásahu, který i podle tvrzení státních zástupců není obvyklý?

Adam DRDA, redaktor
——————–
No, já bych k tomu řekl dvě věci. Tam samozřejmě největší výhrada na poli opozice, jak už jsme o tom mluvili, politické opozice je, že Renáta Vesecká jednala na základě nějakého politického tlaku a politickému, politického zájmu. První věc pro něco takového není zatím žádný důkaz. Tam jediné, co se dá říct, že se to koaliční vládě Mirka Topolánka prostě hodí. Ale jaksi z toho usuzovat, že to bylo na základě politické objednávky, je, myslím, trochu divoké. Druhá věc, pokud jde o ty důvody, které Renáta Vesecká uvádí, tak je dost složité posuzovat. Ty důvody jsou, řekněme, právní a formální z velké části a pokud jde například o vyšetřovatele toho případu, tak, nevím, jestli jsme to už zmiňovali, nebo ne, tam jedna z výhrad je, že on porušoval své pravomoci tím nebo to, co by měl dělat, že si mailoval s korunní svědkyní toho případu. Problém je v tom, že, jak píše většina českých novin, se dodnes pořádně neví, co v těch mailech mělo být, protože ty maily předložil člověk, který sám je vyšetřovaný a krajně pochybný, který v té kauze jaksi rozhodně nevystupuje nestranně nebo nezávisle. Druhá věc, pokud jde o počínání pana Obsta, tak tam došlo k nějakým procesním chybám, jako že například včas nepožádal o to, aby směl ten případ dál dozorovat a podobně. Tady právníci namítají, že je to skutečně chyba formální a že nebývá zvykem, aby se státní zástupce odvolával kvůli takové věci, ale ten případ má ještě další rozměr. Dnes o něm píše týdeník Respekt, to není z mé hlavy, a sice ten, že jaksi státní zástupce, pan Obst, aspoň podle Respektu působil v jiné, nikoli tedy politické, ale velmi zajímavé a zamotané kauze Vladimíra Hučína, že se v té kauze projevoval dost podivně a že mimo jiné měl styky s bývalými příslušníky Státní bezpečnosti. A teď o co mi jde, že například podle senátora Jaromíra Štětiny, pan Post vůbec neměl, pan Obst vůbec neměl dostat bezpečnostní prověrku. A existuje taková konstrukce, o které právě Respekt píše, že Čunkovi advokáti mohli velice snadno napadnout to, že Obst jako státní zástupce je nevěrohodný a že ta kauza, kdyby nebyl odvolán, se dostala, by se pak dostala do ještě větších problémů právě třeba kvůli té bezpečnostní prověrce. Já neumím říct, jestli je to pravda, nebo není, ale je to spekulace, která nevypadá úplně nevěrohodně. Pravda ovšem je, že pak je nesrozumitelné, proč jaksi paní Vesecká nevysvětlí přímo, jak to bylo a vysvětluje to jenom těmi formálními záležitostmi.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
——————–
Celou záležitost budeme dále sledovat a možná ji i do budoucna Adam Drda okomentuje. Každopádně teď díky a na slyšenou.

Adam DRDA, redaktor
——————–
Na shledanou.