Čunek drtí politickou scénu

Zablokovaná sněmovna, stávkující poslanci, emotivní výkřiky, odvolávaní státní zástupci – Jiří Čunek s úsměvem na tváři ohrožuje chod země.

„Prostě v situaci, kdy nemáte zájem diskutovat o těchto věcech, v situaci, kdy ignorujete parlament, my se alespoň pro dnešní den s vámi loučíme a z jednání se omlouváme,“ tato páteční slova šéfa socialistických poslanců Michala Haška, po kterých nastal odchod ČSSD ze sněmu, možná jednou vstoupí do historie. K hromadnému opuštění parlamentu se poslanci uchylují jen v těch nejdramatičtějších chvílích, jako třeba před 144 lety, shodou okolností také v červnu, kdy čeští poslanci vyhlásili pasivní rezistenci.
Socialisté se v pátek k svému kroku odhodlali, poté co jim vládní poslanci odmítli zařadit na pořad schůze jednání o kauze Jiřího Čunka (více na str. 5). Je nepochybné, že opozice má k pobouření právo. Jako z čistého nebe přišla zpráva, že nejvyšší státní zástupkyně odvolala státního zástupce, který dozoroval vyšetřování Čunkova případu. A navíc to udělala v ten samý den, kdy ministr zahraničí Karel Schwarzenberg oznámil, že podá demisi, pokud Čunek zůstane ve vládě i v případě, že bude státním zástupcem obviněn. Aby toho nebylo málo, učinila tak ve chvíli, kdy měl právě onen zástupce své rozhodnutí oznámit.
Renáta Vesecká se dopustila zásadní chyby zejména v tom, že nepodala jasné vysvětlení, proč se rozhodla případ předat, což by mělo být v tak zásadní kauze povinností. Obecné řeči o procesních nedostatcích nemohou nikoho uspokojit, a to tím spíše, že i ostatní státní zástupci říkají, že šlo ze strany jejich šéfky o nestandardní postup. Takto se oprávněné obavy z politické objednávky nevyvracejí. Její sobotní nabídka, že poslancům postup ozřejmí, dává nicméně naději.
K tvrzení, že jde o krok objednaný vládou, zatím nemáme žádné informace. Ostatně by to bylo příliš okaté. Podle dostupných zpráv nejvyšší státní zástupkyně jen dospěla k závěru, že kauza je tak zpolitizovaná Čunkovými stoupenci, že je třeba odstranit byť i minimální podezření ze spiknutí proti němu.

Demokratické principy

Jak už bylo řečeno, motivy sociálních demokratů ke „stávce“ ve sněmovně jsou pochopitelné, to ale neznamená, že je jejich krok oprávněný. Mají v tuto chvíli příliš málo informací na to, aby mohli vyvolávat veřejnou paniku.
A dělají to minimálně výrokem Bohuslava Sobotky, že šlo o „porušení demokratických principů“, ke kterému tu „nedošlo od listopadu 1989“. Jen od loňského června je to už třetí údajně nejzávažnější zásah do demokracie od revoluce. Poprvé to ČSSD vyslovila v souvislosti s výsledky voleb, podruhé při přeběhnutí dvou odpadlíků z ČSSD do vládního tábora. Strana Jiřího Paroubka by měla takovými výroky šetřit, protože už ji nikdo nebude brát vážně.
ČSSD se řadí do dlouhého seznamu lidí, kteří se snaží do kauzy Jiřího Čunka zasahovat. Ale patří mezi ně i senátor Jaromír Štětina, který se minulý týden podivoval: „Já nechápu, proč ČSSD celou kauzu politizuje.“ Přitom to byl on, kdo začal mluvit už před několika měsíci o politickém spiknutí proti šéfovi lidovců.
To, že vláda odmítá vyvolat jednání v parlamentu o nějaké kauze, není nic převratného. Nejlépe to vědí sami socialisté, kteří například v roce 2002 odmítli ve sněmovně zařadit bod navrhovaný opozicí, aby se jednalo o případu Karla Srby, který plánoval vraždu novinářky a tuneloval státní úřady.
I když by bylo možná příjemné sledovat, jak se členové vlády smaží pod otázkami opozice, je třeba říct, že je spíše dobře, že se o tom ve sněmovně nebude jednat. Celá kauza by se definitivně proměnila v kovbojku a nikomu, ani ministrům vnitra či spravedlnosti, nepřísluší, aby o případu věděl něco víc než z novin. Až potom by se dalo mluvit o obavě ze zneužití pravomocí.

Nepříjemný smrádek

Ve všech médiích se objevilo podotknutí, že zásah Vesecké přichází pro vládu v nejlepší možný okamžik. V době jednání o reformním balíku by totiž obvinění Čunka mohlo rozkolísat kabinet. Tým Mirka Topolánka ale rozhodně nemá důvod slavit, spíše naopak. Až dosud totiž kauza šéfa lidovců vyluzovala kolem kabinetu „pouze“ nepříjemný smrádek, teď už ale hrozí skandálem mimořádných rozměrů.
Vzhledem k tomu, že spis má 3500 stran, budou noví policisté a státní zástupce studovat a prověřovat případ minimálně pár měsíců. A budou to pro vládu žhavé měsíce, protože dají opozici, ale i veřejnosti silný argument proti vládnímu týmu.
Mirek Topolánek teď má vlastně jedinou možnost, jak případ ukázkově vyřešit a vyjít z kauzy se ctí – odvolat Jiřího Čunka do doby, než se vše vyšetří.
Ideální by bylo, kdyby odešel sám, ale to nečeká nikdo. Pohled na tvář Jiřího Čunka na konci minulého týdne nenechával na pochybách, že se nyní cítí jako vítěz. Rozhodnutím paní Vesecké ale zároveň ztratil svůj jediný argument proti obvinění – že je to spiknutí státního zástupce a policie. Když dojdou i noví vyšetřovatelé k závěrům, že se dopustil přijímání úplatku, bude to rána sekerou. To už ale může být pro vládu pozdě.