Chceme KSČM rozpustit

Senátor Jaromír štětina si myslí, že šéf KSČM Vojtěch Filip porušil svým sobotním projevem zákon. Štětinova senátní komise posuzující legalitu KSČM proto možná už za měsíc navrhne rozpuštění této strany.

* LN Můžete vysvětlit, čím podle vás mohl předseda KSČM Vojtěch Filip ve svém projevu z 24. února porušit zákon?

Ten nejdůležitější moment, který nasvědčuje tomu, že může jít o důvodné podezření z porušení zákona nebo ústavy, vidím v přihlášení se k Leninovi.

* LN Případná trestněprávní odpovědnost Vojtěcha Filipa je jedna věc. Lze za projev ale penalizovat celou stranu, třeba návrhem na její rozpuštění?

Ano. Filipův projev byl během 13. zasedání ÚV KSČM vzat na vědomí, a tedy schválen. Nikdo neprotestoval, a jde tak o oficiální dokument strany. Tím se KSČM hlásí k násilí a podle mého názoru porušuje 5. článek Ústavy ČR, který říká, že součástí demokratického parlamentního systému mohou být jen strany, které odmítají násilí jako prostředek pro dosažení svých cílů. To slovo násilí je tam jasně napsáno a KSČM se v sobotu přihlásila k leninskému násilí.

* LN Považujete projev za něco nového, nebo jste už od vrcholných představitelů KSČM zaznamenal tak radikální slova?

Ten projev je vyslovená novinka. Pokud si přečtete jakékoliv oficiální dokumenty KSČM, tak se tam o Leninovi nedozvíte nic. Autoři všech těch usnesení se totiž úzkostlivě snažili, aby tam Lenin nebyl. Ten se dosud vyskytoval v prohlášeních jednotlivců a v různých tiskovinách těch komsomolců – Komunistického svazu mládeže. A najednou Filip vytáhl Lenina. Já si nemyslím, že by to byl jen trik na voliče. Domnívám se, že šlo o odkrytí nitra skutečného marxisty-leninisty Filipa.

* LN Policie už prověřuje, jestli Vojtěch Filip nespáchal trestný čin. Nemyslíte ale, že zrovna v tomto případě by měl být chráněn poslaneckou imunitou. Projevil přece pouze svůj názor, i když marxistický?

To je docela možné, že se na to imunita může vztahovat. Ovšem to bude záviset na sněmovně, která bude o jeho vydání rozhodovat.

* LN Vy jste v Senátu nedávno hlasoval proti vydání předsedy lidovců Jiřího Čunka. Jak byste postupoval tady?

Byl bych pro vydání. On totiž existuje velký rozdíl mezi oběma případy. Já jsem hlasoval proti vydání pana Čunka hlavně kvůli osobě žalobce Radima Obsta, který jeho kauzu dozoruje. Žalobce Obst je podle mě podujatý, protože jsou jasné jeho dřívější styky s agenty StB a jeho podíl na spiknutí proti Hučínovi. To je přece něco úplně jiného, než když tady někdo chce vyhlašovat násilnou revoluci a vrátit se k Leninovi.

* LN Vy vedete senátní komisi pro posouzení legality KSČM. Budete navrhovat rozpuštění této strany a kdy k tomu dojde?

V druhé polovině března, na příštím zasedání komise, budeme posuzovat předběžný orientační návrh žaloby na KSČM, který vypracoval jeden z členů naší konzultativní rady advokát Milan Hulík. Kdy předáme prezidentovi nebo vládě definitivní návrh, aby podali žalobu na rozpuštění KSČM k Nejvyššímu správnímu soudu, není zatím jasné. Může to být za měsíc, ale také později.

***

Filip: Vyvolá KSČM revoluční proces?

Předseda KSČM Vojtěch Filip v sobotu hřímal o Leninovi a revoluci. Jeho výroky prošetřuje policie a senátor Jaromír Štětina chce KSČM rozpustit. „Pokusme se vrátit k Leninovi. Jestliže komunisté měli být z pohledu leninské teorie třikrát nej – tedy nejrevolučnější, nejpokrokovější a nejmasovější, tak měli být také internacionální,“ vysvětloval Filip. V zápětí se dokonce zeptal, zda „je KSČM připravena ideově, teoreticky ale zejména politicky a věcně vyvolat a postavit se do čela eventuálních revolučních procesů“.

Foto popis| K leninskému násilí se podle senátora Štětiny přihlásila Komunistická strana Čech a Moravy. Proto ji chce rozpustit.
Foto autor| Foto archiv LN