Čertovské rojení v K-klubu

Vstřícná spolupráce jičínského K-klubu a městské knihovny přinesla další plody ve prospěch dětí.
Jičín: ­ V prostorách knihovny byly slavnostně vyhlášeny výsledky literární a výtvarné soutěže Čertovo kopýtko. Čertovské motivy ozdobily všechny prostory tohoto velmi navštěvovaného kulturního zařízení. Sešlo se i hodně patřičně vystrojených čertíků, kteří měli možnost osobně poznat porotu a zatančit si za hudebního doprovodu Štefana Hudce i reprodukované hudby.

Děti psaly i kreslily

Mladí výtvarníci z „káčka“ pod vedením Lídy Tmějové připravili v upomínku pro účastníky Čertologického kongresu a bálu keramické obrázky s motivy čertů. „Soutěž, vyhlášená koncem září loňského roku Městskou knihovnou v Jičíně pod záštitou Jaromíra Štětiny, našla širokou odezvu mezi píšícími i malujícími příznivci čertů všech věkových kategorií,“ informuje knihovnice Alena Pospíšilová. Čertologická porota složená z odborníků na slovo vzatých vybrala po prostudování více než padesáti literárních prací, z nichž nejrozsáhlejší měla 147 stran, k ocenění 17 nejlepších, z více než stovky prací výtvarných se dostalo do užšího výběru sedm.
V odborné čertologické porotě zasedli: spisovatelka Petra Braunová, akademický malíř Jiří Fixl, sběratel čertů Milan Horňák, redaktorka Českého rozhlasu Hradec Králové Vlaďka Matějková, redaktorka internetového rádia Radka Páleníková, a badatel čertolog, spisovatel, novinář a senátor Jaromír Štětina.
Pohádky čertíkům na dobrou noc, tak zněl podtitul Čertova kopýtka, poslali nadšení spisovatelé ze dvaceti míst České republiky. Jedna literární soutěžní práce ze slovenského Šamorína dodala celému čertovskému klání mezinárodní rozměr. Jičín reprezentovaly práce ze všech čtyř základních škol (ocenění získala Eliška Knížková a Kristýna Veselková z I. ZŠ a Michalka Jančurová ze III. ZŠ), z Lepařova gymnázia (ocenění převzala a svoji pohádku na jevišti i přečetla Pavlína Palasová), výtvarného oddělení K-klubu, zapojili se klienti denního stacionáře. Učitelky a děti z mateřské školy ve Fügnerově ulici připravily stejně jako Základní škola z Nemyčevsi pěkné vystoupení. Zřejmě nejmladší výtvarnicí soutěže byla třiapůlletá Apolenka Herbrychová z Jičína.

Ceny putovaly daleko

Další ocenění a odměny putují do Berouna, Českého Krumlova, Dvora Králové, Kopidlna, Milevska, Nové Paky, Nymburka, Olomouce, Ostroměře a Turnova. Hostem čertovského klání byla i ředitelka Muzea dětské kresby v Praze Lucie Míková.
V domě U Zelené žáby, kde poblíž Staroměstského náměstí muzeum sídlí, budou unikátní obrázky čertů vystaveny a prodávány na konci listopadu letošního roku ve prospěch postižených dětí v jihovýchodní Asii. Poděkování patří všem, kteří přispěli ke zdaru této akce.
(s využitím materiálů Aleny Pospíšilové)

Jičínskou knihovnici Alenu Pospíšilovou pasuje turnovská kolegyně Eva Kordová za přítomnosti ředitelky pražského muzea Lucie Míkové (uprostřed) do čertovského řádu.
Foto: Radmila Šepsová