Černý chce komunisticko-nacistickou stranou bojovat s komunismem

PRAHA 9. února (ČTK) – Pražský výtvarník David Černý uvažuje o založení Komunisticko-nacistické strany Čech a Moravy. Chce tak upozornit na údajně dvojaký přístup úřadů ke komunistické a fašistické ideologii. „Vzhledem k tomu, že může být zaregistrována strana, jejíž ideologie má pravděpodobně na svědomí více lidí než fašistická, tak proč by nemohla existovat jakákoli jiná strana, třeba i nacistická,“ řekl dnes Černý ČTK.

 

Zatímco propagaci fašismu stát potírá, podpora komunistické ideologie je beztrestná, tvrdí. O jeho záměru informovalo jako první dnešní vydání deníku Mladá fronta Dnes.

 

Projekt registrace nové strany však Černý zatím nechtěl více komentovat s tím, že nápad je teprve v přípravném stádiu.

 

Politici by podle něj měli přijmout zákon, který zakáže používání názvu komunistická ve jménu politických stran. Podepsal se proto i pod iniciativu senátora Jaromíra Štětiny, požadující výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu jako zločinných ideologií.

 

Černý tvrdí, že pro něj není žádným argumentem existence komunistických stran v dalších zemích, například ve Spojených státech. „Tam (v USA) ale bohužel všechno funguje jinak. Policejní systém je tam k tomu, aby ochraňoval lidi, ne vládnoucí,“ míní.

 

Podle Radky Kovářové z ministerstva vnitra se u každé žádosti o registraci nové strany zkoumá, zda neodporuje platným zákonům. „Strana musí mít demokratické stanovy,“ řekla ČTK. Černého návrhem se úřady zatím nezabývaly, nelze ho proto nijak komentovat, dodala.

 

Výtvarník se na začátku 90. let proslavil přebarvením tanku na pražském Smíchově narůžovo. Rozruch vyvolala i jeho věta „mrtvý komunista, dobrý komunista,“ která přispěla k ukončení jeho spolupráce s odbojáři z druhé světové války. Původně měl pro ně na Klárově navrhnout pomník druhému odboji. Českému svazu bojovníků za svobodu také vadilo, že umělec údajně podhodnocuje počty obětí války. Památník zatím nestojí.

 

Jakub Hornek vjk khj