BIS neposkytla Vesecké svazky s údajnými důkazy proti Obstovi

Praha/Brno 18. září (ČTK) – Bezpečnostní informační služba (BIS) neposkytla Nejvyššímu státnímu zastupitelství svazky, které údajně dokazují, že přerovský státní zástupce Radim Obst získal nezákonně bezpečnostní prověrku. BIS svůj postup zdůvodnila tím, že zastupitelství není ze zákona oprávněno nahlížet do spisů zpravodajských služeb. ČTK to dnes sdělil senátor Jaromír Štetina. Senátor také uvedl, že se mu podařilo získat další důkazy o podílu BIS na vytváření diskreditačních kampaní.

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Foltán ČTK potvrdil, že žádosti o informace nebylo ze strany BIS vyhověno. „BIS se vyjádřila, že Nejvyšší státní zastupitelství nespadá do okruhu těch subjektů, které by měly přístup k utajovaným informacím,“ řekl.

Štětina již od února zpochybňuje bezpečnostní prověrku Obsta, který zpočátku dozoroval případ vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Senátor věří, že přerovský žalobce měl kontakty na bývalou StB. Skutečnost, že dozorem nad Čunkovým případem byl pověřen právě Obst, je podle Štětiny důkazem politického pozadí Čunkovy údajné korupční kauzy. Čunek čelil podezření, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti. Státní zástupce v srpnu jeho stíhání zastavil kvůli řadě procesních a skutkových vad v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové.

Štětina své tvrzení o kontaktech Obsta s komunistickou Státní bezpečností opírá o vyjádření bývalých pracovníků BIS Vladimíra Hučína a Petra Částečky. Ti prohlásili, že ve svazcích BIS nazvaných Silon, Dýka, Hrob a Špunt lze nalézt důkazy o nelegálním postupu severomoravských orgánů činných v trestním řízení.

Senátor v květnu požádal nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, aby se s těmito svazky, které jsou uložené v archivech BIS, seznámila. Vesecká mu nyní písemně sdělila, že jí svazky nebyly poskytnuty.

Obstovu prověrku vyšetřuje i sněmovní komise pro kontrolu BIS. Štětina její vyšetřování zpochybnil, a poslanci si proto senátora pozvali na říjnové jednání komise, aby jim své výroky vysvětlil. Štětina pozvání přijal. „Rád bych seznámil komisi s existencí dalších svazků (Seliko, Twist, Uhlí), které svědčí o podílu BIS na vytváření diskreditačních kampaní. Všechny jmenované svazky odpovídají na otázku, proč měli být důstojníci Částečka a Hučín umlčeni a proč svazky Silon, Dýka, Hrob a Špunt nesmějí spatřit ani senátoři ani nejvyšší státní zástupce země,“ uvedl senátor v dnešní tiskové zprávě.

tep kš